Jak wybrać fotografa na wesele

Hej, mam na imię Albert i jestem fotografem ślubnym. Od wielu lat zajmuję się profesjonalnie tą właśnie dziedziną fotografii. Mam nadzieję, że pogłębiana latami wiedza pomoże Ci w podjęciu decyzji w temacie wyboru fotografa na wesele.

Słuchając Par Młodych i rozmawiając z zaprzyjaźnionymi fotografami ślubnymi, zdobyłem wiedzę pozwalającą pomóc przyszłym Parom Młodym w podejmowaniu decyzji w wielu tematach.

Jeżeli trafiłaś/eś na tę stronę to znaczy, że zastanawiasz się jak wybrać fotografa ślubnego. Zgadza się?

Jak wybrać fotografa na wesele

W tym artykule podpowiem Ci jak szukać fotografa na ślub, po czy poznać dobrego fotografa i na co zwracać uwagę przy wyborze fotografa ślubnego.

Na pewno zastanawiasz się też o co pytać fotografa przed ślubem lub w ogóle, o co zapytać fotografa ślubnego zanim podpiszecie z nim umowę.

Jak się za chwilę przekonasz, każdy ma SWOJEGO najlepszego fotografa. A pytania do niego nie są tak istotne jak jego cechy osobowości i relacja z Wami. Dlaczego?

Domyślam się, że szukacie profesjonalisty. Profesjonalny fotograf ślubny dbałość o wszystkie aspekty techniczne powinien mieć w jednym palcu. Dlatego pytanie takiego fotografa o to, jak zabezpieczy Wasze zdjęcia ślubne aby nie uległy zniszczeniu wydaje się być retorycznym. Dlatego skupimy się bardziej na tematach związanych ze współpracą z przyszłym fotografem i Waszych odczuciach co do jego osobowości. Ale te techniczne rzeczy również krótko poruszymy na końcu artykułu.

Czym powinien odznaczać się TWÓJ fotograf ślubny?

o co zapytać fotografa ślubnego

I. To ten, który NIE BĘDZIE CIĘ KRĘPOWAŁ

jak wybrać fotografa na ślub

Większość z nas wstydzi się obiektywu. Nie lubimy pozować, uśmiechać się sztucznie do aparatu.

Dlatego przy wyborze fotografa ślubnego tak ważna jest osoba, która nawiąże z Wami przyjacielską więź, stanie się Waszą bratnią duszą, a nie zleceniobiorcą, który przyjdzie wykonać swoją pracę i zniknie.

Szukajcie osoby, z którą taką więź nawiążecie.

II. Wybierz fotografa ślubnego z poczuciem humoru, wyczuciem i kulturą osobistą

Osobiście zawsze namawiam Pary, które do mnie piszą, aby spotkać się na żywo. Zanim wybierzecie fotografa na wesele, skorzystajcie z tej idealnej okazja do tego aby się poznać i zobaczyć czy… zaiskrzy. Dokładnie. Przy wyborze fotografa ślubnego to bardzo istotny punkt, który zaprocentuje przy dalszej współpracy.

Tak jak mówi śródtytuł, zwróć uwagę na cechy osobowości fotografa podczas spotkania. Jeżeli jego dowcip będzie Cię krępował, a jego brak kultury odpychał, to znaczy, że w dniu ślubu może być podobnie. Niekomfortowo będą czuły się obie strony podczas współpracy.

III. Uwieczni w dniu ślubu to, co jest najważniejsze DLA CIEBIE

o co pytac fotografa na wesele

Przed wyborem fotografa ślubnego zapoznaj się dobrze z jego portfolio.

Czy fotografuje swoją wizję ślubu?

Czy raczej to, co WY chcielibyście, aby było uwiecznione na zdjęciach?

Zawsze powtarzam moim Parom na spotkaniu, że to Oni mnie zatrudniają i jestem na ślubie po to, aby wykonywać pracę DLA NICH. Nie byłbym jednak artystą gdybym nie starał się wpleść w tą pracę trochę własnej wizji. I tak się właśnie dzieje. Nie jest jednak dobrze, gdy dzieje się odwrotnie i fotograf ślubny tylko TROCHĘ fotografuje to, czego Wy od niego oczekujecie, a 90% zdjęć ślubnych to jego wizja artystyczna, której nie akceptujecie (chyba, że jest inaczej).

IV. Czy wybrany fotograf na Wasz ślub będzie potrafił doradzić?

o co zapytać fotografa ślubnego

W wyborze fotografa weselnego pomoże Wam również zwrócenie uwagi na jego pomysłowość. Dobry i doświadczony fotograf ślubny podsunie Wam pomysły, jak mógłby wyglądać dzień Waszego ślubu. Ma doświadczenie, a Wy (najprawdopodobniej) pobieracie się pierwszy raz. Fajnie mieć kogoś, kto doradzi czyniąc ten dzień piękniejszym i bardziej emocjonującym, prawda?

Osobiście podsuwam moim Parom podczas spotkania sugestie, jak mógłby wyglądać first look na ślubie, gdzie zrobić przygotowania, jak i gdzie zrobić błogosławieństwa, jak iść do ołtarza w czasie ceremonii itd. Często moje Pary poddają się moim sugestiom całkowicie, a efekty takiego ślubu są fantastyczne.

V. Zanim wybierzesz fotografa na wesele, upewnij się czy w odpowiednim momencie będzie potrafił rozluźnić atmosferę

o co pytać fotografa przed ślubem

Odpowiedni fotograf ślubny wykona zdjęcia w odpowiednim momencie, zamiast tworzyć odpowiednią chwilę do zdjęcia.

Rozśmieszy Was, porozmawia, zada zagadkę… dopiero wtedy wykona zdjęcie.

Wielu (jak nie wszyscy) moich klientów nie lubi pozować do zdjęć. Zastanawiają się, skąd biorą się takie Pary na moich zdjęciach? Nieskrępowane, bezstresowo pozujące przed obiektywem jak gdyby robiły to na co dzień. Prawdą jest, że mam wspaniałe Pary : ) Aby jednak poczuły się swobodnie przed obiektywem, to JA muszę się o to postarać.

VI. Ten najlepszy fotograf, wybrany przez Was, będzie również gościem, nie tylko fotografem

fotograf ślubny o co pytać

Często słyszę od gości weselnych: “pierwszy raz widzimy fotografa, który rozmawia z gośćmi. Zazwyczaj fotograf przychodzi i nie ma z nim żadnego kontaktu. Robi zdjęcia i wychodzi”.

To ogromny błąd i strata nie tylko dla fotografa ale i dla gości weselnych. Wykonałem mnóstwo rewelacyjnych ujęć tylko dlatego, że potrafiłem nawiązać kontakt z gośćmi weselnymi. To oni wtedy prowokują sytuację, oni sami tworzą świetne zdjęcie!

Zapytajcie fotografa ślubnego jak pracuje w czasie reportażu ślubnego. Czy wychodzi do ludzi tylko gdy oni tańczą? Czy siedzi tylko na sali weselnej czy raczej obcuje z gośćmi weselnymi?

VII. Będzie wszędzie, a jednocześnie nigdzie

po czym poznać dobrego fotografa

To umiejętność, której niestety nie potrafi wykorzystać każdy fotograf ślubny. Uchwycić każdy moment, każdą ważną chwilę, a jednocześnie nie zepsuć klimatu i atmosfery całej ceremonii. Zanim wybierzecie fotografa na wesele (czy też kamerzystę), pytajcie w jaki sposób pracują w tych kluczowych momentach w dniu ślubu:

  • błogosławieństwa
  • ceremonia nakładania obrączek
  • pierwszy taniec, itd

O co zapytać fotografa ślubnego z aspektów technicznych?

Jak zabezpieczy Wasze zdjęcia przed utratą/skasowaniem?

Profesjonalny fotograf ślubny MUSI posiadać dwie karty pamięci w aparacie na których jednocześnie zapisują się zdjęcia. W domu zgrywać je na kilka dysków twardych lub/i do chmury.

Czy ma zapasowy sprzęt w razie awarii?

Fotograf weselny nie powinien w ogóle wybierać się na reportaż ślubny bez zapasowego aparatu i obiektywów. W razie awarii musi dysponować innym sprzętem z którego będzie mógł skorzystać w razie usterki.

Kto ponosi odpowiedzialność za zniszczony w czasie wesela sprzęt?

Każdy fotograf ślubny ma inne podejście do tego tematu. Jedni mają zawarty w umowie punkt, który wyraźnie mówi, że wszystkie koszty uszkodzonego sprzętu ponosi Para Młoda. Inni mają sprzęt ubezpieczony lub mają takie straty wliczone w cenę usługi.

Co jeśli się rozchoruje lub będzie na kwarantannie z powodu COVID-19?

Wyraźnie musi o tym mówić umowa. Wybrany przez Was fotograf ślubny powinien określić czy w nagłych wypadkach znajdzie zastępstwo czy będzie musiała to robić na własną rękę Para Młoda.

To tylko część pytań technicznych, których moglibyśmy mnożyć w nieskończoność. Jak sami widzicie są to aspekty ważne. Aby zapewnić bezpieczeństwo Waszym zdjęciom ślubnym, fotograf ponosi duże koszty co ściśle związane jest z ceną jego usługi. Dlatego profesjonalny fotograf ślubny, odpowiednio dbający o Wasze zdjęcia nigdy nie będzie zbyt tani.

Spodobał Ci się poradnik jak wybrać fotografa na ślub? Chcesz dowiedzieć się ile powinien kosztować fotograf ślubny?

Przeczytaj artykuł poradnikowy ILE KOSZTUJE FOTOGRAF NA WESELE

jak szukać fotografa na ślub

Podsumowanie

To tylko kilka rzeczy, na które powinniście zwrócić uwagę podczas wyboru fotografa na ślub. Wiecie już o co pytać fotografa ślubnego. Do Was należy decyzja czy będą to chłodne pytania typowo techniczne, czy jednak w grę wejdą uczucia i emocje.

Jeśli szukacie fotografa spełniającego zarówno wymogi techniczne jak i osobowościowe, a jednocześnie spodobały Ci się wplecione w tekst fotografie, zapraszam do kontaktu : ) Przy kawie możemy porozmawiać o Waszym ślubie i planach.

Do usłyszenia!

Moje pozostałe realizacje możesz znaleźć poniżej:

Następny post

Zimowa sesja ślubna w górach