Ile kosztuje fotograf na wesele?

Hej! Mam na imię Albert i od wielu lat zajmuję się zawodowo fotografią ślubną. Z doświadczenia wiem, że na każdego z nas przychodzi ten moment w czasie organizacji wesela, że zastanawiamy się nad tym ile kosztuje fotograf ślubny na wesele i ile trzeba na niego wydać pieniędzy. Dlatego chciałbym przybliżyć Ci wspomniany temat i pomóc uporać się z tematem wyboru fotografa na ślub, aby po ślubie nie pojawiło się rozczarowanie z efektów Waszej współpracy.

Ceny fotografów ślubnych w Szczecinie czy też innych miastach naszego kraju są bardzo zróżnicowane. Niezależnie od tego czy szukamy fotografa na ślub cywilny, humanistyczny czy kościelny zawsze spotkamy się dużymi rozbieżnościami.

Ceny fotografów ślubnych mogą wahać się pomiędzy:

 • 0 – 2000 zł – fotograf początkujący
 • 2000 – 3000 zł – fotograf średniozaawansowany
 • 3500 – 4500 zł – fotograf świadomy na poziomie zaawansowanym
 • 5000 – wzwyż – fotograf zaawansowany, rozpoznawalny i z dobrym marketingiem
ile kosztuje fotograf na wesele

Z czego więc wynika cena fotografa ślubnego i dlaczego jest tak zróżnicowana?

Nie chciałbym skupiać się w tym artykule na problemie związanym wyłącznie z cenami sprzętu fotografa ślubnego i ubolewać nad tym, jak wszystko jest bardzo drogie. Zaczniemy więc od spraw związanych z samą obsługą Par Młodych i współpracą.

Nie sposób jednak pominąć aspektu typowo technicznego związany ze sprzętem, jeśli mamy wyczerpać temat. Ale o tym później.

Jakie są różnice między tanim a drogim fotografem ślubnym w kontekście:

1. Wiedzy i doświadczenia fotografa weselnego.

Fotograf ślubny z wieloletnim doświadczeniem (jednocześnie droższy) potrafi niejednokrotnie doradzić Wam w różnych aspektach. Podpowie jak zorganizować kluczowe momenty w dniu ślubu. Zaproponuje rozwiązania gdzie najlepiej zrobić plener ślubny w dniu ślubu lub jak dobrze zrobić zdjęcie grupowe. Sprawi, że przestaniecie się martwić o wiele niepotrzebnych rzeczy, o których możecie nie wiedzieć po prostu z braku doświadczenia.

Zastanawiasz się “jak ten fotograf zrobił tak dobre zdjęcia w tak brzydkim miejscu?”. A może “jak to się stało, że moja niezgrabna sąsiadka wyszła tak ładnie na tych zdjęciach?”. Osobiście od wielu lat szkolę się pod kątem pracy z parą, ustawianiem ludzi aby dobrze wyszli na zdjęciach ślubnych. To lata praktyki i odbywania szkoleń, które kosztują.

Jak dobrze wyjść na zdjęciach ślubnych przeczytasz TUTAJ

cennik fotografa ślubnego

2. Jakości dostarczanych usług/produktów.

Mowa tutaj o całokształcie, o tym jak poczujecie się jako klient. To tak jak z tanim osiedlowym salonem fryzjerskim, a prestiżowym studiem. W którym w “cenie usługi” podadzą Ci kawę i słodką bułeczkę. Zapytają jak minął dzień i włączą relaksacyjną muzykę. Na koniec wyjdziesz z fryzurą, której nie tylko się nie powstydzisz ale będziesz chciał/a pochwalić się wszystkim na świecie!

Przykład ten możemy przełożyć na każdą inną usługę. Tyczy się to również fotografii ślubnej i ceny jaką chcemy za nią zapłacić.

To w jaki sposób fotograf traktuje swoje Pary często jest wynikiem wieloletniego dokształcania się. Warsztaty fotograficzne nie są tanie niestety. Nie każdy może sobie pozwolić na dobre warsztaty na których nauczy się dbania o klienta.

Takie rzeczy jak osobista galeria online, przesyłanie formularza z sugestiami przed ślubem, sympatyczna atmosfera i pomysłowość w czasie ślubu, a finalnie zdjęcia oddane w pięknej oprawie to standard jaki fotograf ślubny powinien mieć w swojej ofercie.

Sprawdźcie moją ofertę ślubną.

3. Gwarancji wykonania usługi reportażu ślubnego.

Niska cena za fotografa ślubnego nie bierze się znikąd. Tani fotograf weselny może pracować w szarej strefie aby zminimalizować koszty. Jaką mamy pewność i gwarancję, że mając do wyboru tanią wycieczkę weekendową na Majorkę w dniu Waszego ślubu, nie skorzysta z promocji? Tani fotograf ślubny raczej nie podpisze z Wami umowy i w takiej sytuacji nie pociągniecie go nawet do odpowiedzialności. Uwierzcie mi, sytuacji kiedy pary młode szukają fotografa dzień/dwa przed swoim ślubem właśnie z takiego powodu, jest dosyć sporo.

A kwestia awarii sprzętu? Fotografa ślubnego z przystępną ceną, ale nie najniższą, stać na to aby się zabezpieczyć w razie nagłych awarii. Wyższa cena pozwala takiemu fotografowi ślubnemu na zakup większej ilości sprzętu. Osobiście na ślub zabieram co najmniej dwa aparaty. Każdy z nich ma w środku dwie karty pamięci w razie awarii którejś z nich. Dwa lub trzy obiektywy gdyby któryś odmówił posłuszeństwa. Jak się pewnie domyślacie, nie są to tanie rzeczy. Nie odważyłbym się jednak wyruszyć bez takiego zaplecza na reportaż ślubny. Płacą za to Pary Młode w postaci wyższej ceny usługi. Ale chyba przyznacie, że to nieoceniona inwestycja.

jaki jest cennik fotografa ślubnego

4. Bezpieczeństwa Waszych zdjęć po wykonaniu reportażu ślubnego.

Jak już wspomniałem, w moim przypadku pierwszym zabezpieczeniem zdjęć moich Par jest zapis jednocześnie dwóch identycznych kopii na dwóch różnych kartach pamięci w aparacie. Będąc przystępnym cenowo fotografem ślubnym (nie mylić z najtańszym), mogę sobie pozwolić (a nawet nie widzę innej opcji) na zakup najwyższej jakości kart pamięci. Dzięki temu jestem spokojniejszy, że karta nie rozpadnie się na kawałki podczas wyciągania czy też nie wymaże samoczynnie Waszych zdjęć ślubnych.

Kolejną sprawą jest tak zwany backup. Po powrocie do domu z reportażu ślubnego, Wasze zdjęcia weselne natychmiast zgrywane są na dysk zewnętrzny i do dropboxa. Kolejny raz mogę sobie pozwolić na posiadanie drogiego i zarazem bezpiecznego dysku na którym spoczywają teraz Wasze zdjęcia oraz na wysoki miesięczny abonament za posiadanie konta dropbox, gdzie zgrana jest kopia Waszych zdjęć, a następnie tworzona galeria internetowa na koniec współpracy (o której pisałem już powyżej).

Wierzę, że powoli domyślacie się skąd bierze się taka a nie inna cena za fotografa ślubnego. Ale to jeszcze nie koniec…

sesja plenerowa w czasie ślubu w Poznaniu i okolicach

5. Odpowiedniej postprodukcji Waszych zdjęć ślubnych.

Od niedawna prowadzę stacjonarne studio fotograficzne. Klienci, którzy do mnie przychodzą są nowymi klientami i łatwo zauważyć, kiedy jest to jednorazowa przygoda, a kiedy wracają po więcej. Są tacy, dla których cena za fotografa ma znaczenie, ale są też tacy klienci, którzy płacą za najdroższe pakiety oczekując jakości.

Któregoś razu zapytałem moją stałą klientkę wprost: “wiem, że robiłaś wiele sesji u wielu fotografów. Co zadecydowało o tym, że wracasz do mnie ponownie i kupujesz już piąty voucher na zdjęcia dla swoich znajomych?”

“Albert, jak patrzę na zdjęcia, które oddają fotografowie moim znajomym i na każdym zdjęciu mam inny kolor szminki, choć to ta sama impreza, to choć nie jestem specjalistką to teraz już wiem, jako twoja klientka, że jednak można to zrobić prawidłowo, profesjonalnie”.

To bardzo prosty ale jakże prawdziwy przykład obnażający brak zaplecza umiejętności fotografów niskobudżetowych. Szkolenia kosztują ale jeśli mało zarabiamy, to niestety nie stać nas na nie.

fotograf na ślub Szczecin

W cenie za fotografa ślubnego wliczone są koszty:

 • całościowo poświęconego czasu na sfinalizowanie zlecenia (nie tylko czas wykonywania zdjęć)
 • prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju
 • sprzętu niezbędnego do realizacji całego zlecenia i jego amortyzacji

Ile czasu pracuje fotograf ślubny?

Zacznijmy od godzin, które fotograf poświęca na sfinalizowanie jednego reportażu ślubnego. Pomówimy o tak zwanych roboczogodzinach. Ile zarabia fotograf na weselu? Okazuje się, że nie pracujemy tylko 10/12 godzin w dniu ślubu. Mój workflow wygląda następująco:

 • wracam do domu i zgrywamy zdjęcia na inne dyski oraz w chmurę (około 2-3h),
 • przeglądam kilka tysięcy zdjęć i wybieram z nich około 400-500 (około 4-5h),
 • następnie poddaję je obróbce i retuszowi (około 10-12 godzin),
 • tworzę galerię online dla klientów i gości weselnych (około 2-3h) wraz z pokazem slajdów.

Nie jestem mistrzem matematyki, ale po odjęciu wszystkich kosztów i podzieleniu sumy przez te wszystkie godziny, 1 roboczogodzina nie plasuje się powyżej średniej krajowej. Mówimy o fotografach średniej półki cenowej. Ile w takim razie zarabia ten najtańszy fotograf ślubny?

Cena za fotografa ślubnego, a prowadzenie działalności gospodarczej w naszym kraju.

Nie ma co ukrywać, kosztów prowadzenia działalności jest wiele. Sam ZUS i podatek od przychodów zabierają sporą część przychodów. Tym bardziej pamiętać należy, że fotograf ślubny pracuje sezonowo, a chcąc regularnie pozyskiwać klientów i reklamując się cały czas, ZUS musi płacić nieprzerwanie 12 m-cy w roku.

Cena sprzętu fotografa weselnego

Zawsze niechętnie wprost piszę o cenach ale chciałbym, abyście mieli zarys tego, na jakim sprzęcie powinien pracować profesjonalny fotograf ślubny. Poniższe ceny są moim przykładem. Pamiętajcie, że mogą być dużo wyższe.

 • Aparat Sony A7III – 9900zł ( x 2, gdyż należy mieć backup)
 • Obiektyw Sony 35 1.8 – 2900zł
 • Obiektyw Sony 50 1.8 – 1200zł
 • Karty pamięci SD – 190zł x 4
 • Lampy błyskowe – 700zł x 4
 • Komputer – 5500zł
 • Monitor – 3000zł
 • Dyski twarde – 2500zł

To główne koszty jakie musi ponieść fotograf i od których uzależnione są ceny fotografów ślubnych. Nie chcę już pisać o dodatkowych takich jak naprawa sprzętu, regularny serwis itd itp.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że artykuł na temat cen za fotografa ślubnego napisałem w przystępny sposób. Wiesz już ile może kosztować fotograf na wesele, a ile NIE POWINIEN. Co składa się na cenę za zdjęcia ślubne i dlaczego warto nieraz dopłacić 500zł ale mieć pamiątkę wartą swojej ceny na lata!

Pozostaje tylko zapuścić się w czeluści internetu i odnaleźć tego jedynego … lub po prostu napisać do mnie korzystając z poniższego formularza!

A tak serio, jeśli przeplatające się pomiędzy treścią fotografie przypadły Ci do gustu, napisz, zapytaj o cenę i o wolny termin. Spotkajmy się i porozmawiajmy o Waszym ślubie. To nic nie kosztuje : )

Spodobał Ci się poradnik dotyczący cenowej oferty fotografa ślubnego? Przeczytaj: jak wybrać fotografa na wesele tak by nie żałować.

Albert

Następny post

Fotograf ślubny Szczecin