Elopement – ślub we dwoje

Czym jest Elopement?

Elopement to pomysł na mały, kameralny ślub we dwoje. Według słownika jest to dosłownie – Ucieczka z miejsca zamieszkania w celu zawarcia przez Parę skrytego związku małżeńskiego. W sposób nagły, skryty i w pośpiechu.

Brzmi filmowo i trochę creepy? Ale w dzisiejszych czasach jest to uroczystość zorganizowana i bardzo intymna. Za granicą modna od dawna. W Polsce ślub we dwoje czeka dopiero na odkrycie. Może okazać się świetnym pomysłem na mały ślub lub świetną alternatywą dla hucznego i biesiadnego wesela. Także sposobem na zorganizowanie pięknej uroczystości ślubnej w czasach koronawirusa.

W dzisiejszych czasach to ucieczka przede wszystkim od tradycji. Elopement pozwala skupić uwagę na tym co piękne w związku i ważne. Na Was, na przysiędze jaką sobie składacie. Na okolicznościach w jakich jest zorganizowany elopement.

Elopement

Żyjemy w czasach gdzie nie tylko z dnia na dzień nasze plany mogą legnąć w gruzach, ale także w czasach ogromnego pośpiechu. Nie każdemu taki stan rzeczy odpowiada. Dlatego na ten jedyny, niepowtarzalny dzień w życiu szukają ucieczki od codzienności.

Jakie są zalety elopementu?

  • ceremonia zorganizowana w jedynym niepowtarzalnym miejscu, które sobie wymarzycie
  • własna przysięga, w której możecie dać upust swojej kreatywności i uczuciom
  • skupienie swojej uwagi na samych sobie, atmosferze i otaczającej Was przyrodzie. Bez tłumów, stresu i zgiełku
  • niższe koszty przygotowania takiej uroczystości i wysiłku z tym związanego
Miejsce na Elopement

Pomysł na intymny ślub we dwoje Karoliny i Kamila

Biorąc pod uwagę to, o czym wspomniałem do tej pory, taki właśnie pomysł na odnowienie przysięgi mieli Karolina z Kamilem. Po kilku latach zapragnęli przeżyć raz jeszcze moment ceremonii, ale w innej formie niż za pierwszym razem. Pchnęło nas to do pomysłu, którego realizację możecie w całości zobaczyć poniżej. Czy w takiej formie nie mógłby odbyć się kameralny, mały ślub jako alternatywa dla hucznej biesiady: wesele boho czy eleganckiego wesela w pałacach: stylizowane wesele lat 20′? Osąd pozostawiam Wam samym.

Dekoracje na elopementślub w plenerze dekoracjeDekoracje na elopementwesele w plenerze pomorskie

Własna przysięga małżeńska na ślubie we dwoje

Własna przysięga małżeńska, to piękny i tak naprawdę nieodłączny element Elopementu. To opcja dla osób sentymentalnych, chcących powiedzieć w dniu ślubu swojej ukochanej osobie to, co tak na prawdę kryją w głębi serca. Nieoceniona alternatywa dla regułki, którą musimy powtórzyć za urzędnikiem w urzędzie czy księdzem w kościele. Opcję przygotowania i powtórzenia własnej przysięgi swojemu partnerowi podczas ceremonii mamy możliwość wybierając ślub humanistyczny. Coraz częściej jednak jest to również możliwe przy ślubie cywilnym.

Od tego zaczęliśmy właśnie podczas tego wydarzenia. Zabrałem Kamila w odosobnione miejsce, z dala od Karoliny ale tak, aby miał z nią kontakt wzrokowy podczas pisania. Poleciłem im spisanie słów, które kilka dni wcześniej mieli przygotować sobie w pamięci. Wystarczyło kilka, kilkanaście zdań aby wyrazić to, co czuli i co chcieli przekazać sobie na wzajem. Przygrywająca w tle muzyka i otaczające ich widoki dodały dodatkowego klimatu.

elopement w PolsceWłasna przysięga małżeńskaślub we dwojeWłasna przysięga małżeńskabukiet ślubny na ElopementElopementElopement first lookElopementElopement first lookkameralny ślub we dwoje

Elopement po polsku czyli ceremonia ślubna we dwoje

Kiedy przysięga była już gotowa, Kamil podszedł do Karoliny i wspólne udali się na miejsce ceremonii. Ich dwójka, urzędniczka prowadząca ceremonię i ja… fotograf. To minimalny skład Elopementu, który może zostać powiększony o świadków, bliskie Wam osoby czy też najbliższą rodzinę. Dookoła tylko otaczająca ich przyroda i piękne widoki. Po odczytaniu sobie na wzajem przysięgi, polały się łzy. Wszystko trwało kilkanaście minut. Mogliśmy teraz zrobić sesję poślubną będącą pamiątką tego, jak wyglądali w tym dniu – fryzury ślubnej, makijażu ślubnego, sukni ślubnej i wszystkich pozostałych dodatków tworzących piękny obraz całości.

kameralny ślub we dwojeElopement w PolsceŚlub humanistycznykameralny ślub w plenerzekameralny ślub w plenerzepomysł na mały ślubElopement w PolsceŚlub humanistycznySesja ślubna Elopementmiejsce na Elopementbukiet na ElopementElopementElopementjaka suknia ślubna na Elopement?jaka suknia ślubna na Elopement?ElopementJak wygląda ElopementJak zorganizować ElopementJak zorganizować ślub humanistycznyJak zorganizować ślub humanistycznyjak wygląda ślub humanistyczny

Jak zorganizować Elopement?

Często powtarzam swoim Parom, że normalne wesele powinno trwać co najmniej 5 – 7 dni. Dlaczego? Gdyż czas włożony w przygotowania wesela, wydane pieniądze i cały związany z tym stres, powinien zrekompensować się chociaż w długiej i hucznej zabawie. Jest jednak alternatywa dla ślubów tradycyjnych, hucznych i tłocznych. Jest nim kameralny ślub cywilny w USC lub kameralny ślub kościelny. Obie formy są możliwe do zrealizowania choć ślub cywilny dużo łatwiejszy do osiągnięcia w praktyce.

Jak zorganizować kameralny ślub we dwoje w Polsce?

Kameralny ślub cywilny

Zacznijmy od pierwszej możliwości czyli ślubu cywilnego. W przeciwieństwie do ślubu humanistycznego ma on moc prawną. Wystarczy udać się do Urzędy Stanu Cywilnego i przedstawić swoją propozycję zorganizowania kameralnego ślubu, Elopementu w wybranym przez Was miejscu. Zazwyczaj nie powinno być z tym problemu, jeśli miejsce spełnia wszystkie warunki bezpieczeństwa i uroczystej formy. Jeśli natomiast miejsce wybrane przez Was jest na tyle ekstremalne, że urzędnik nie zdecyduje się udzielić Wam ślubu w takim miejscu, pozostaje Wam ślub humanistyczny, we dwoje.

Kameralny ślub kościelny

To duga i w praktyce cięższa do zorganizowania opcja. Czy ślub kościelny może się odbyć w plenerze? Tak, ale należy pamiętać o kilku zasadach:

  • w pierwszej kolejności udać się do proboszcza parafii i uargumentować miejsce, które wybraliście na ceremonię
  • miejsce uroczystości nie może przeczyć powadze i randze uroczystości
  • miejsce powinno być odpowiednio duże, by móc przygotować polowy ołtarz oraz miejsca siedzące lub stojące dla gości
  • należy pamiętać o nagłośnieniu, klęcznikach i innych rzeczach, które ksiądz wskaże jako konieczne

Ostatnim krokiem po uzyskaniu zgody proboszcza jest skierowanie prośby do biskupa o dyspensę. Użyjcie przemyślanej i rozsądnej argumentacji. Na odpowiedź możecie czekać nawet rok czasu. W przypadku pozytywnej decyzji uzyskacie licencję na ślub kościelny w plenerze. Licencja będzie dotyczyła konkretnego miejsca, które wskazaliście wcześniej. Żadnego innego.

Czy to będzie jednak Elopement? Odpowiedź pozostawiam Wam. Ale jest to na pewno w jakimś stopniu ucieczka od utartych schematów, więc …

Fotograf na kameralny ślub we dwoje – Elopement

Elopement to idealny przykład tak zwanego slow wedding. Osobiście gdybym wraz z żoną miał pobrać się raz jeszcze, to właśnie w taki sposób. Dlatego również jako fotograf ślubny, z ogromną przyjemnością fotografuję ceremonie zorganizowane w takim właśnie stylu. Jeśli planujecie taką piękną uroczystość i chcielibyście aby ktoś uwiecznił ją w takim stylu jak na powyższych fotografiach, z ogromną przyjemnością mogę Wam towarzyszyć : )

Powyższa realizacja została wykonana na pomoście jednego z zachodniopomorskich jezior. Całą aranżacją zajęła się Klaudia z Pracowni Florystycznej Cuda-Wianki. Drewniany trójkąt w miejscu ceremonii, ozdoby z traw pampasowych, rozstawione świece wzdłuż alei ślubnej czy wiklinowe kosze przy ołtarzu ślubnym to rzeczy, o które zadbała Klaudia aby stworzyć piękny klimat i atmosferę.

O fryzurę i makijaż zadbała niezastąpiona Paulina z Pracowni Wizażu Pauliny Czyżowicz.

Szukacie Wedding Plannerki mogącej zorganizować taką ceremonię? Koniecznie napiszcie do Gosi z Pastelowyslub.

Planujecie intymny ślub typu elopement? Napiszcie do mnie korzystając z poniższego formularza, spotkajmy się na kawę i porozmawiajmy o Waszych planach.

Do usłyszenia!

Albert

Twój komentarz

NAME
EMAIL
WEBSITE
COMMENT

Następny post

Wesele w stodole Folwark w Plenerze Słodkówko 15